V tomto článku se dozvíte, na co myslet při výběru bioklimatické pergoly, co neopomenout a na co si dát pozor při objednání montáže. Dozvíte se, jaké výhody i nevýhody bioklimatická pergola přináší a jaké funkční prvky (výbavu) si při pořízení pergoly můžete objednat.
Bioklimatická pergola, trend dnešní doby i užitečný pomocník
Bioklimatická pergola je bezesporu současným trendem. Z pohledu možností a pracnosti je to to nejlepší, co trh stínící techniky v této kategorii nabízí. Na bioklimatickou pergolu můžete narazit převážně u novostaveb, kde majitelé už při plánování a projektování stavby s pořízením bioklimatické pergoly počítají. Pro pořízení bioklimatické pergoly to však není podmínkou. Dají se instalovat i ke starším budovám, nicméně je důležité dbát na estetickou stránku věci. K historickým stavbám nebo starším rodinným domům se minimalistický vzhled pergoly vždy nemusí hodit. Oproti klasickému zastřešení terasy nebo jiným druhům pergol nabízí bioklimatická pergola velké množství vychytávek, které oceníte nejen při pobytu na zahradě, ale dokonce i uvnitř domu.
Výhody bioklimatických pergol
Bioklimatické pergoly jsou vyráběny na míru dle požadavků zákazníka, proto mohou dokonale splnit vysoké nároky i potřeby všech členů rodiny. Jak už bylo výše zmíněno, výhody bioklimatické pergoly využijete nejen ve chvíli, kdy si užíváte den v pohodlí pod pergolou, ale také ve chvíli, kdy jste uvnitř domu. Oproti dřevěné pergole, hliníkové pergole nebo klasickému zastřešení terasy můžete lamely bioklimatických pergol (horní část pergoly) motoricky naklápět dálkovým ovladačem nebo chytrým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace. Nastavením sklonu lamel ovlivníte míru světla, které proniká skrze HS portál nebo francouzské okno dovnitř domu. Mobilní aplikace vyvíjejí přímo výrobci motorů do různých druhů stínící techniky. Pokud vám záleží na moderních technologiích a disponujete například chytrou domácností, může být pro vás i výběr motoru rozhodujícím bodem při výběru bioklimatické pergoly.
Funkční prvky bioklimatické pergoly:
- Ambientní obvodové led osvětlení
- Střešní lamely rozdělené do dvou sekcí (Každou sekci lamel je možné ovládat samostatně, což se hodí ve chvíli, kdy potřebujete část terasy zastínit a část otevřít.)
- Screenové rolety (Umísťují se do boků pergoly a slouží proti slunci, větru i bočnímu dešti. Jedná se o speciální textilii, která je voděodolná, může být vyrobena i z blackoutové látky, která nepropouští světlo. Screenová roleta může být i průhledná.)
- Infračervené topení (V kombinaci se screenovými roletami prodlouží sezónu užívání pergoly až do pozdního podzimu.)
- Odtoky vody (Odtoky jsou řešeny přímo ve sloupcích pergoly, takže nijak nenaruší vzhled. Mohou být napojeny na kanalizaci nebo pomocí vsakovací jámy do zahrady.)
- Větrné čidlo (V případě silného větru zvedne screenové rolety.)
- Sluneční čidlo
- Dešťové čidlo
Nevýhody bioklimatických pergol
Jedinou nevýhodou bioklimatických pergol je její pořizovací cena. Cena závisí nejen na velikosti, ale také vybrané výbavě funkčních prvků. U řady výrobců si můžete v rámci konfigurace funkční prvky pergoly vybrat. Ceny bioklimatických pergol se pohybují od 300 000 Kč výše. Oproti jiným druhům pergol vám však nabízejí opravdové vychytávky a vzhledem k nulovým požadavkům na údržbu vám poslouží prakticky po celý život.
Montáž bioklimatických pergol
Možnosti montáže jsou řešeny podle potřeby daného místa. Může se jednat o volně stojící pergolu se stojkami, popřípadě s možností kotvení na stěnu vašeho domu.
Zatím nejste rozhodnuti, zda je pro vás bioklimatická pergola pro pravé? Přečtěte si více o pergolách v článku Druhy pergol a jejich výhody a nevýhody, kde zjistíte vše potřebné k tomu, abyste se mohli snáze rozhodnout, která varianta uspokojí požadavky vás a vaší rodiny nejlépe.